Strona główna O projekcie Porady Historia wersji Chcę własny czujnik Pomoc RSS

O projekcie



Początkowo w mieście znajdował się jeden czujnik GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), którego odczyty z centrum miasta nie przekładały się na pozostałe dzielnice. W połowie 2018 roku doszedł czujnik w ramach projektu Luftdaten (link) któtrego odczyty znajdowały się gdzie indziej.

Projekt strony koscierskiedymy.qs.pl powstał z potrzeby zintegrowania w jednym miejscu odczytów z czujników smogowych znajdujących się na terenie miasta Kościerzyna w ramach różnych systemów oraz akcji na grupie Facebookowej "Kościerskie dymy" ( link).

Wierzymy, że gęsta sieć czujników pozwoli dokładniej zarejestrować i pomierzyć źródła smogu niż pojedynczy czujnik w mieście. Czyste powietrze jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka (link).


Jednocześnie informujemy, iż nie zajmujemy sie serwisowaniem niedziałających czujników, które zgodnie z definicją "obywatelskie" należą do ich właścicieli.

Co oznaczają poszczególne kolory


Kolory są określane na podstawie wartości odczytów PM10 i PM2.5 według poniższej skali:
PM10 <= 25 lub PM 2.5 <= 20 [ug/m3]
PM10 > 25 lub PM 2.5 > 20 [ug/m3]
PM10 > 50 lub PM 2.5 > 30 [ug/m3]
PM10 > 80 lub PM 2.5 > 60 [ug/m3]

  UWAGA! Jeśli wartości PM10 oraz PM2.5 wynoszą -1, oznacza to problem z czujnikiem (czujnik łączy się z nasza bazą, jednak nie przekazuje odczytów z modułu PM, należy sprawdzić poprawność styków w czujniku).

Czułość modułu SDS011

Czujnik w systemie Luftdaten.info jest oparty o czujnik cząsteczek stałych SDS011 – Nova Fitness.
W związku z pytaniami dotyczącymi wiarygodności danych, zamieszczamy kilka danych podsumowujących z przeprowadzonych badań:
  • Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że tanie optyczne czujniki PM mogą być skutecznymi narzędziami do monitorowania jakości powietrza atmosferycznego.
  • Czujniki nisko-kosztowe demonstrują swój potencjał jako tani czujnik aerozolowy, który może być stosowane na obszarach, gdzie pozyskanie drogiego oprzyrządowania do monitorowania jakości powietrza może być zbyt kosztowne, gdzie istnieje pilna potrzeba monitorowania jakości powietrza ze względu na ochronę zdrowia publicznego.
  • Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określają limit średniej rocznej PM2,5 do 10 μg/m3. W tym względzie proponowany tani czujnik jest w pełni zdolny do rejestrowania zdarzeń, w których wartość progowa jest przekroczona.
  • SDS011 (Nova Fitness) i PMS7003 (Plantower) były precyzyjne pod względem powtarzalności wyników pomiędzy różnymi egzemplarzami. W takim przypadku współczynniki kalibracji z jednej jednostki mogą być wykorzystane w innych.
  • Dość duże rozproszenie danych i wysokie błędy względne oszacowania PM2.5 zaobserwowano dla zakresów stężeń poniżej 20-30 μg/m3. Wpływ wysokiego poziomu wilgotności względnej obserwowano dla urządzeń SDS011 i OPC-N2 – wyraźne przeszacowanie wielkości wyjściowych obserwowano powyżej 80% RH.
  • Urządzenie nie jest w stanie prawidłowo zmierzyć PM10, ale po prostu dokonuje ekstrapolacji na podstawie pomiaru cząstek o wielkości znacznie mniejszej niż 10µm. Jednakże dla PM2.5 odchylenie to jest umiarkowane i kalibracja PM2.5 w odniesieniu do oprzyrządowania referencyjnego jest wykonalna i ma sens.
    Polecamy pełną wersję analizy..
  • Od siebie dodamy także, że czujniki w systemie Luftdaten.info są zainstalowane już w tysiącach miejsc na ziemi co także potwierdza wystarczającą skuteczność odczytu dla przeciętnego gospodarstwa domowego.




    Projekt strony jest rozwijany stopniowo, niekomercyjnie w celach informacyjnych. Jeśli chcesz dołączyć ze swoją okolicą do tej mapy? Daj znać - pomożemy


    Sponsorem hostingu jest
    .